Damian Politański w sztabie Kadry Mazowsza

• autor: trex86, 2014-04-19 23:01

1. Opowiedz jak znalazłeś się w sztabie szkoleniowym Reprezentacji Mazowsza?

- Zadzwonił do mnie trener Sebastian Rybak z propozycją współpracy w kadrze U-16 pod kątem pracy z bramkarzami.  Biorąc pod uwagę, iż zgrupowanie było w tygodniu, musiałem poukładać swoje obowiązki, udało się i po kilku dniach oddzwoniłem do trenera z pozytywną odpowiedzią. Niestety musiałem odmówić trenerowi reprezentacji U-12, gdyż nie możliwym było pogodzić kolejne wyjazdy z moją pracą zawodową, praca w klubie i zajęciami indywidualnymi które prowadzę w Józefowie… Mam jednak nadzieję, że w przyszłości uda się jakoś to wszystko ze sobą zgrać, oczywiście jeśli trenerzy dalej będą zainteresowani współpracą ze mną.

2. Jak wygląda Twoja współpraca jako trenera bramkarzy z Twoimi podopiecznymi?

- Nie mieliśmy wiele czasu, zgrupowanie było dwudniowe przy czym w drugi dzień odbywały się już mecze mistrzowskie. W dzień pierwszy poprowadziłem część wstępną treningu bramkarzom U-16 oraz U-14 po czym dołączyli do treningu taktycznego ze swoimi zespołami natomiast w dniu meczowym chwilę porozmawiałem z chłopakami i pomogłem im w rozgrzewce aby dobrze weszli w mecz.

Oba spotkania zakończyliśmy zwycięstwem Z drużynami z Podlasia. U-16 wygrało 6:1 natomiast U-14 4:1.

3. Jak oceniasz zawodników? Czy są wielkie talenty?

Cóż, jest to ściśle wyselekcjonowana grupa najzdolniejszych chłopaków z Mazowsza, wielu z nich to reprezentanci Polski. W  drużynie U-16 miejsce między słupkami zajmuje Tomek Kucz z Warszawskiej Polonii, według mnie wybitnie uzdolniony chłopak którym zresztą już interesują się wielkie europejskie kluby. Po za boiskiem wyróżnia go skromność i wysoka kultura osobista co na pewno pomoże mu zajść na szczyty piłkarskiej kariery.

W drużynie młodszej pierwszym bramkarzem jest Filip Białoruski z Legii, bardzo fajnie rozwijający się chłopak, niezwykle skoczny i dynamiczny, czekamy jednak na poprawę jego warunków fizycznych.

4. Na koniec trudne pytanie na temat ostatniego meczu ze Zniczem II Pruszków. Przegraliście ważne spotkanie w kontekście utrzymania w IV lidze. Rywale z dołu tabeli wygrywają spotkania i gonią Was w tabeli. Na koncie macie tylko 1 pkt ale cenny bo na terenie lidera. Jak oceniasz szanse na utrzymanie w lidze?

Pytanie jest trudne gdyż myślałem, że nie będę  już musiał do tego meczu wracać. Uważam, że mógł to być przełomowy moment w walce o utrzymanie. Góra nam odjeżdża a meczy przed nami coraz mniej. Ubiegłotygodniowy punkt na terenie lidera może i cenny ale zamieniłbym go na jakiekolwiek punkty z drużynami ze strefy spadkowej a przypominam, że przegraliśmy już ze Spartą Jazgarzew i Zniczem Pruszków które z nami w tej strefie się znajdowały a po meczach z nami wygrzebały się na powierzchnię bezpieczną. Wstyd mi za styl jaki zaprezentowaliśmy w pierwszej połowie meczu ze Zniczem, wstyd mi tym bardziej bo byłem kapitanem drużyny która zagrała zupełnie bez charakteru i ambicji  a ja również nie wystrzegłem się błędu.

Podsumowując, utrzymać będzie się bardzo ciężko jednak nie złożyliśmy jeszcze broni i będziemy walczyć do ostatniej minuty meczu kończącego rozgrywki aby zachować 4 ligę w Józefowie.

5. Część kibiców uważa, że gracie zbyt defensywnie na swoim terenie, jak ocenisz Wasz styl?

Wiem o którą część kibiców chodzi i ich zdanie mnie nie interesuje, mamy do nich duży żal za ich zachowanie. Jest grupa stałych bywalców którzy klepali nas po plecach jak było dobrze a teraz gdy potrzebujemy ich wsparcia, głośno komentują na trybunach i wylewają swoje żale wykrzykując bezużyteczne „podpowiedzi” do nas i trenera zespołu. Najchętniej wymieniliby pół drużyny, przypominam jednak, że jeszcze przed startem rozgrywek nieznana była przyszłość Józefovii co skłoniło do odejścia kilkunastu zawodników i na dzień dzisiejszy fakty są takie, że nasz zespół jest przesadnie odmłodzony a ciężar gry spoczywa na bodajże 7 zawodnikach młodzieżowych w pierwszej jedenastce, którzy w ubiegłej rundzie występowali raczej w rezerwach. Nie możemy stosować otwartej gry i decydować się na wymianę ciosów z rywalem, uważam jednak, że powinniśmy wplatać w styl defensywny momenty pressingu i częściej próbować zagrozić bramce przeciwnika.

Dziękuję i życzę wszystkim rodzinnych Świąt.

Autor: trex86

foto: Damian Politański oraz Victoria Sulejówek